Konferencije

2

Međunarodni simpozij za poligrafske ispitivače

MUP Republike Slovenije bio je 23. i 24. 11. 2023. godine domaćin najboljim poligrafskim ispitivačima iz 8 država. Na dnevnom redu našle su se praktične teme i konkretni slučajevi. Razmatrala su se otvorena pitanja primjene poligrafa u kriminalističkim istraživanjima, mogućnosti primjene za sigurnosne potrebe državnih tijela, ali i privatnih kompanija. 

TEDxZagreb - Otkrivanje laži među istinama

𝐈𝐝𝐞𝐣𝐞 vrijedne širenja ispunile su 16.11.2023. Kongresnu dvoranu ZV. Zanimljivi govornici, odlična organizacija i puno pozitivne energije odličan su zalog za buduće 𝐓𝐄𝐃𝐱 𝐙𝐚𝐠𝐫𝐞𝐛 konferencije. Moja uloga bila je potaknuti sudionike da zamisle nešto što bi promijenilo svijet ovakav kakav poznajemo. Pokušali smo zamisliti da smo sposobni, kao što možemo disati, baš svi, bez iznimke, uvijek, prepoznati svaku pa i najmanju laž i da tu sposobnost ne možemo isključiti baš kao niti disanje. Potom smo krenuli na put od 𝐢𝐬𝐭𝐢𝐧𝐞 prema 𝐥𝐚ž𝐢 i vratili se nazad s nekoliko savjeta kako poboljšati svoju sposobnost prepoznavanja laži.

HR Days 2023 - Selekcijski intervju 3.0

1𝐧𝐚1 𝐨 𝐒𝐞𝐥𝐞𝐤𝐜𝐢𝐣𝐬𝐤𝐨𝐦 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐫𝐯𝐣𝐮𝐮 3.0 𝐢 𝐊𝐚𝐤𝐨 𝐩𝐫𝐞𝐩𝐨𝐳𝐧𝐚𝐭𝐢 𝐥𝐚ž 𝐮 𝐬𝐞𝐥𝐞𝐤𝐜𝐢𝐣𝐬𝐤𝐨𝐦 𝐩𝐨𝐬𝐭𝐮𝐩𝐤𝐮? u okviru izvrsno organiziranih HR Days 19-21.09.2023. u Rovinju. Kako potpuna primjena metodologije intervjuiranja može doprinijeti prikupljanju veće količine i bolje kvalitete informacija od kandidata? Koji indikatori nam govore da kandidati nisu iskreni? Jesu li komunikacijske upute jednako važne kao i pitanja i kako ih ispravno primijeniti? Treba li nam za sve to i intervjuer 3.0? Samo su neka od pitanja o kojima je bilo riječi.

5. međunarodna konferencija – Sigurnost povijesnih gradova 2022.
Metode za detekciju laganja - važan alat stručnjaka za sigurnost

Solin 20.-21.10. 2022. Stručnjaci za sigurnost trebaju znati puno toga o puno stvari. Među važnim vještinama svakako treba istaknuti sposobnost prikupljanja informacija iz personalnih izvora. Osim što trebaju poznavati napredne tehnike intervjuiranja, stručnjaci za sigurnost trebaju biti osposobljeni za primjenu metoda za detekciju laganja. Prepoznavanje i interpretacija verbalnih i neverbalnih indikatora laganja bili su u fokusu ove korisne sigurnosne teme.

 

Detekcija laganja u slučajevima nestanaka osoba

Da bi mogli uspješno i brzo tragati za nestalom osobom, osobito kada postoje indikatori opasnosti za nestalu osobu, istražitelji trebaju vjerodostojne informacije, pa i od onih osoba koje prijavljuju nestanak osobe. U takvim situacijama im je neophodna napredna metodologija za detekciju laganja. Međunarodna konferencija na temu traganja za nestalim osobama u organizaciji PEN MP i AMBER ALERTA, Ljubljana, 18. 10. 2022. godine. 

Unutarnja prijetnja 3 u 1
Novo normalno za korporativnu sigurnost

Zaposlenici kao izvor unutarnje prijetnje bili su tema na dvije međunarodne konferencije TEC Conference 2021, održane u Zurichu, 4.10.2021. i  Cyber Security Leadership Summit 2021, održan u Berlinu, 9.-11. studeni 2021. Između ostalog, predstavljen je Sigurnosni upitnik kao alat za procjenu rizičnosti kandidata u postupku selekcije, ali i kao alat za procjenu integriteta zaposlenika, osobito onih koji su zaposleni na pozicijama od povjerenja u kompanijam.

Neki indikatori štetnog ponašanja zaposlenika

Nakon što zaposlenik u nekoj tvrtki napravi pronevjeru, ukrade nešto, oda povjerljive poslovne informacije ili na neki drugi način nanese štetu tvrtki njegovi kolege i nadređeni često analiziraju njegovo ponašanje i prisjećaju se da je bio u financijskim problemima, da je posuđivao novac od radnih kolega, da je rijetko koristio godišnji, pa i kada je bio na godišnjem dolazio je na posao ili primjerice da je tajnica često fotografirala ugovore i druge važne dokumente kako bi ih „slala” šefu, da se zadnju godinu dana čudno ponašala, da je živjela iznad svojih mogućnosti i slično. Oni su dakle uočavali sigurnosno rizične indikatore koji su im bili sumnjivi, ali su ih zanemarivali ili ih čak pogrešno interpretirali. Ponekad se događa da radni kolege, nadređeni ili čak stručnjaci za sigurnost uopće ne registriraju takve indikatore jer im trebaju jači dokazi da je netko zlonamjeran. Dokazi dođu nešto kasnije, ali u višeznamenkastim iznosima štete. Međunarodna konferencija Hrvatski dani sigurnosti, Hrvatska udruga menadžera sigurnosti, Opatija, 21. – 24.9.2021.

Pravilo kruga života i smrti kao temelj postupka procjene opasnosti i utvrđivanja posljedica kod nestanaka osoba

Kriminalistička maksima „vrijeme koje prolazi je istina koja bježi“ najbolje se ogleda u razjašnjavanju okolnosti nestanaka osoba kada postoje indikatori da je nestala osoba žrtva ubojstva. O brzini i kvaliteti provedenih izvidnih i hitnih dokaznih radnji ovisi hoće li kriminalisti uopće kategorizirati pojedini nestanak osobe kao potencijalno opasan za nestalu osobu ili uzeti u obzir da je na njenu štetu počinjeno kazneno djelo. Među tim radnjama posebno se ističe prikupljanje obavijesti od osoba bliskih žrtvi koje su se pokazale ključnima za razjašnjavanje i dokazivanje ovakvih kaznenih djela. Njihov značaj potrebno je podignuti na razinu pravila pa u tom smislu možemo govoriti o Pravilu kruga života i smrti kao temelju postupka procjene opasnosti i utvrđivanja posljedica kod nestanaka osoba. Međunarodna znanstveno-stručna konferencija “Kriminalistika između rekonstrukcije i prognostike kriminaliteta i sigurnosno relevantnih događaja, Banja Luka 19.11.2021.

Uloga personalnih izvora informacija u razjašnjavanju visoko rizičnih nestanaka osoba

Dana 01. rujna 2021. na Međunarodnoj PEN-MP konferenciji održanoj u Ljubljani, članovi MKU dr. sc. Josip Pavliček i Andra Žic bacc. crim.. održali su prezentaciju pod nazivom “Uloga osobnih izvora informacija u rasvjetljavanju visokorizičnih nestanaka osoba”. Uz opću važnost osobnih izvora informacija, autori su iznijeli i neke od rezultata istraživanja provedenih na slučajevima ubojstava nestalih osoba u Republici Hrvatskoj, koji potvrđuju neizostavnu ulogu i važnost personalnih izvora. Istaknuta je potreba poboljšanja kvalitete istražnih intervjua i prikupljanja informacija iz osobnih izvora, kao i drugih policijskih radnji u istragama nestanaka. 

12 zlatnih tehnika detekcije laganja za menadžere korporativne sigurnosti i menadžere privatne zaštite

Menadžeri koji se bave poslovima sigurnosti trebaju imati sposobnost ispravne procjene informacija koje dobivaju iz personalnih izvora. Oni, osim što trebaju štititi sigurnost i interese kompanije trebaju biti sposobni zaštiti sebe od neistinitih informacija i obmane. U tome im može pomoći metodologija za detekciju laganja sažeta u 12 zlatnih tehnika koje bi svaki menadžer sigurnosti trebao poznavati. Međunarodna konferencija Hrvatski dani sigurnosti, HUMS,  Opatija, 30.9. do 1.10.2020.

Neke mogućnosti poboljšanja načina bilježenja informacija tijekom kriminalističkog intervjua

Glavni cilj kriminalističkog intervjua je prikupiti i dokumentirati što veću količinu i što bolju kvalitetu relevantnih informacija koje intervjuirani posjeduje o nekom kaznenom djelu. Specijalistička kriminalistička znanja, komunikacijske vještine ili iskustvo intervjuera bit će od značaja u procesu prikupljanja informacija, a ukoliko se intervju ne snima, o načinu i vještini bilježenja informacija ovisit će koje će od prikupljenih informacija biti dokumentirane. Kao prijedlog poboljšanja procesa bilježenja tijekom kriminalističkog intervjua u članku je izložen model koji objedinjava fazu planiranja i pripreme i bilježenje informacija tijekom intervjua, a temelji se na konceptu izrade mentalnih mapa. Međunarodna znanstveno-stručna konferencija, održana online, 20.11.2020.

Strateško korištenje dokaza tijekom kriminalističkog intervjua

Kada imamo određene indicije ili dokaze prikupljene tijekom kriminalističkog istraživanja nije svejedno kada ćemo ih i na koji način upotrijebiti tijekom kriminalističkog intervjua s osobama uključenim u počinjenje nekog kaznenog djela. Više o taktici i metodici korištenja tih činjenica bilo je riječi na V. Međunarodnoj znanstveno-stručnoj konferenciji pod nazivom Suvremena kriminalistika i njezine razvojne dimenzije održanoj 15. 11. 2019. godine u Novom Sadu u organizaciji Međunarodnog kriminalističkog udruženja.

Sigurnosni i istražni upitnici kao alati za prevenciju i istraživanje internih sigurnosnih rizika u kompanijama

Radi se o alatima koji mogu pomoći HR stručnjacima, stručnjacima za korporativnu sigurnost i upravama kompanija u preveniranju i suzbijanju internih krađa i drugih štetnih ponašanja. Sigurnosni upitnik je alat za procjenu sigurnosnih rizika kod kandidata prilikom zapošljavanja, ali i kod samih zaposlenika. S druge strane, istražni upitnik je alat koji se koristi za istraživanje počinjenih krađa ili drugih oblika štetnih ponašanja u kompanijama i otkrivanje počinitelja. Međunarodna konferencija u organizaciji časopisa Zaštita, pod nazivom Sigurnost u prodaji i logistici 2019, Zagreb, 23.5.2019. godine.

Sažete izjave u prijavi štete, korištenje općenitih i dvosmislenih termina, neadekvatno i nepravovremeno opisivanje emocija, korištenje verbalnih ograda i eufemizama samo su neki od indikatora obmane koji se javljaju u pisanim i usmenim prijavama štete. Nakon početne analize izjave o šteti slijedi primjena metodologije osigurateljnog protuprijevarnog intervjua kako bi se potvrdila iskrenost izjave ili lažljivac potopio u svojoj laži.

Kako metode za detekciju laganja mogu pomoći u sprječavanju prijevara osiguranja?

Osim metoda koje su usmjerene na materijalne tragove značajne mogućnosti pružaju i metode za prikupljanje informacija od sudionika događaja kao i metode za procjenu istinitosti prikupljenih informacija. U tom smislu osigurateljni protuprijevarni intervju, kao posebni oblik istražnog intervjua, predstavlja primjereni model komunikacije s klijentima, omogućava prikupljanje veće količine relevantnih informacija o štetnom događaju na osnovi kojih će se moći donijeti valjane odluke u postupku obrade štete te predstavlja i alat za otkrivanje pokušaja prijevara. S druge pak strane, primjena znanstvenih spoznaja o verbalnim i neverbalnim indikatorima laganja pomaže u ispravnoj interpretaciji prikupljenih informacija, materijalnih tragova pa i dobivanja spoznaja o novim materijalnim tragovima i dokazima. 

Taktike istražnog intervjuiranja kao alat za otkrivanje i razjašnjavanje internih krađa

Zaposlenici raspolažu s većinom relevantnih informacija koje su internim istražiteljima potrebne za otkrivanje, razjašnjavanje i dokazivanje internih krađa. Pitanje je samo jesu li istražitelji osposobljeni da na profesionalan i zakonit način prikupe te informacije? Metodologija istražnog intervjuiranja pruža istražiteljima potrebne alate kako odabrati i motivirati zaposlenike za davanje takvih informacija. Stručna konferencija u organizaciji časopisa Zaštita, SIGSHOP 2017, Zagreb, 9.2.2017. godine.

Metode za procjenu vjerodostojnosti izjava

„Neotkrivene laži potencijalnih i sadašnjih zaposlenika koštaju kompanije milijarde dolara godišnje.” Walczik i sur. (2005.) Stoga menadžeri sigurnosti u kompanijama moraju biti osposobljeni za primjenu naprednih metoda za detekciju laganja. Osim u govornoj komunikaciji laži treba često prepoznavati i u pisanoj komunikaciji. 9. Konferencija hrvatskih menadžera sigurnosti, Opatija, 14.-16.10.2015.