Sigurnosni intervju u selekcijskom postupku
“Pa niste me to pitali!”
Martina je bila idealna kandidatkinja za radno mjesto poslovne tajnice člana uprave za istraživanje i razvoj u srednje velikoj tvrtki. Njeno radno iskustvo, obrazovanje, komunikacijske vještine, organiziranost, opći dojam i druge kompetencije bile su iznad prosjeka. Povjerenstvo nije imalo nikakvih dvojbi, bila je značajno bolja od ostalih kandidatkinja. Šesnaest mjeseci kasnije tvrtka je završavala dugogodišnji razvojni projekt i za nekoliko mjeseci trebala je lansirati novi proizvod na tržište, kad je kao munja iz vedra neba sijevnula objava konkurencije kojom oni stavljaju na tržište gotovo identičan proizvod. Nastala je panika, počela su međusobna optuživanja, svi su bili sumnjivi, došlo je do sukoba i razilaženja među partnerima u tvrtki. Puno su uložili u taj proizvod. Bili su angažirani i vanjski konzultanti kako bi istražili čitav proces. Nakon dva tjedna utvrđeno je da je Martinina ujna suvlasnica spomenute konkurentske tvrtke. Stvari su sjele na svoje mjesto. Svima je odmah bilo sve jasno. Kada su suočili Martinu s tom činjenicom, uz nevješte isprike, jedan od njenih odgovora bio je: “Pa niste me to pitali!” I bila je u pravu, nitko joj nije postavio niti jedno sigurnosno relevantno pitanje. No, zašto nisu funkcionirali ostali sigurnosni mehanizmi u tako važnom odjelu? Odgovor je jednostavan, nisu bili usmjereni prema pozicijama od povjerenja. Martina je radila na jednoj takvoj poziciji.
Prvi, značajan korak koji tvrtka može učiniti u zaštiti svojih poslovnih procesa jest identificiranje i procjena sigurnosnih rizika kandidata prije nego postanu zaposlenici. Nekoliko mogućnosti im stoji na raspolaganju u tom smislu. Za radna mjesta niže razine sigurnosnog rizika potrebno je u selekcijskom intervjuu predvidjeti tematske cjeline sa sigurnosno relevantnim pitanjima. Kandidati za radna mjesta srednje i visoke razine sigurnosnog rizika trebali bi još dodatno popunjavati sigurnosni upitnik, nakon čega je s njima potrebno još obaviti sigurnosni intervju. Ovi alati primjenjuju se samo za one kandidate koji su ušli u uži izbor s obzirom na svoje kompetencije.
Razmotrimo ukratko što je to sigurnosni intervju.
Sigurnosni intervju je metoda za prikupljanje sigurnosno relevantnih informacija od osoba. Jedan je od temeljnih alata za izradu sigurnosnih analiza i sigurnosnih procjena osoba, objekata, događaja. Osim općih komunikacijskih taktika koristi se odgovarajućim taktikama istražnog intervjuiranja i metodologijom detekcije laganja. Specifičnost primjene metoda za detekciju laganja u kontekstu sigurnosnog intervjua je što intervjuer treba osim metoda za detekciju laganja o događajima o prošlosti poznavati i metode za detekciju laganja o stavovima i namjerama. Pretpostavka za učinkovitu primjenu sigurnosnog intervjua također je precizno poznavanje obilježja sigurnosnih rizika imanentnih za konkretne tvrtke, radna mjesta ili poslovne procese. Upravo iz njih proizlaze odgovarajuće tematske cjeline, vrste i načini postavljanja pitanja, taktički pristupi. Uz to, intervjuer mora biti osposobljen za ispravnu interpretaciju odgovora kako bi mogao procijeniti vjerodostojnost prikupljenih informacija.
Osim za procjenu otpornosti na sigurnosne rizike kandidata prilikom prvog zapošljavanja, sigurnosni intervju koristi se prilikom unutarnjeg ili vanjskog popunjavanja pozicija od povjerenja u tvrtki, periodičnih procjena integriteta zaposlenika, prikupljanja sigurnosnih informacija tijekom izlaznog intervjua te prikupljanja drugih sigurnosnih informacija iz personalnih izvora. Sigurnosni intervju ima preventivni učinak u smislu odvraćanja zaposlenika na sigurnosno značajnim radnim mjestima od poduzimanja štetnih radnji za tvrtku. U procesu sigurnosne procjene osoba koristi se samostalno ili nakon popunjavanja sigurnosnog upitnika. Osim pripadnicima državnih tijela i agencija, znanja i vještine o primjeni metodologije sigurnosnog intervjuiranja mogu biti korisne stručnjacima za korporativnu sigurnost, HR stručnjacima i menadžerima u tvrtkama.